Na rozeznanie przed zakupami

Jeśli rozważamy zakup domu lub mieszkania w nieznanej nam okolicy, zadbajmy, by odwiedzić ją w różnych dniach i porach.

 • Zastanówmy się, czy spełnia nasze oczekiwania. Czy jest tak cicha lub przeciwnie, żywa, jakbyśmy chcieli?
 • Jak się w niej czujemy?
 • Co czujemy na myśl o dojeżdżaniu do nowego domu z (nowej) pracy?
  Postarajmy się sprawdzić, czy w strategicznych punktach na drodze dojazdu do pracy i z powrotem nie pojawiają się korki, które utrudniają nam sprawne przemieszczanie się.
 • Odwiedźmy budowę danej inwestycji i także sprawdźmy, jak się w niej czujemy. Pomyślmy, co o tym decyduje. Może dojazd, wykorzystanie przestrzeni na działce, lokalizacja względem stron świata czy odległość od sąsiadów.

Lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja

Kluczową decyzją jest zawsze wybór lokalizacji nowej inwestycji. Warto spojrzeć na kontekst, w którym znajduje się działka, na której stanie nowy dom lub blok:

 • Zweryfikujmy, na ile bezpieczna jest okolica. I dlaczego (nie). Co sąsiaduje z działką? Czy są to domki, bloki czy firmy, zakłady produkcyjne, energetyczne lub inne? Kto będzie naszym bezpośrednim sąsiadem?
 • Sprawdźmy plany zagospodarowania przestrzennego, by zorientować się, co ma powstać w przyszłości w okolicy naszego nowego mieszkania/domu (np. przydatne punkty usługowe czy droga szybkiego ruchu).
 • Zorientujmy się, jaki jest ruch samochodowy i czy może się zmienić (bo np. na sąsiedniej działce deweloper buduje wieloetapową inwestycję). Czy będziemy mieli gdzie parkować?
 • Czy nasze dzieci pójdą do pobliskiej szkoły chodnikiem czy poboczem? Czy okolica jest dobrze oświetlona nocą?
 • Sprawdźmy na mapie i samochodem, jak wyglądają drogi dojazdowe z ważnych dla nas miejsc (np. pracy, domu dziadków, szkoły dzieci, itd.). Na ile wygodnie i punktualnie działa komunikacja publiczna? Ile czasu spędzimy w samochodzie, pociągu czy metrze.

Przeczytaj też:

Pospiesz się z kredytem mieszkaniowym!

Pospiesz się z kredytem mieszkaniowym!

Kredyt mieszkaniowy – najpopularniejszy sposób zakupu mieszkań w Polsce – staje się coraz trudniejszy do zdobycia. Sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie – na gorsze dla pożyczających. Dlatego z wzięciem kredytu należy się spieszyć: to ostatni dzwonek, aby otrzymać pieniądze na mieszkanie lub dom na dobrych warunkach.

czytaj dalej
Pokochaj swoje drzewo

Pokochaj swoje drzewo

W ostatnich miesiącach z konieczności częściej siedzimy zamknięci w swoich czterech ścianach, z mniejszym dostępem do zieleni. Ujawniają się przy tym wszystkie wady naszych domów, mieszkań i osiedli, które często są betonową pustynią. Czasem w głębi serca nieco zazdrościmy rodzinie czy znajomym, którzy mają dostęp do ogródków lub nawet balkonów, których w wielu blokach brakuje. To czas, kiedy dobitnie dostrzegamy, jak zieleń lub jej brak wpływa na nasze samopoczucie. A co o tym mówią badacze?

czytaj dalej