Źródła dochodu i branże

Zmiany dotyczą wielu obszarów. Przy przyznawaniu kredytu mieszkaniowego duże znaczenie ma źródło dochodu kredytobiorcy – nie wszystkie banki oficjalnie zmodyfikowały swoje instrukcje dotyczące oceniania zdolności kredytowej. Trzeba jednak powiedzieć, że kredytowanie osób utrzymujących się z działalności gospodarczej, umów o pracę na czas określony i umów-zleceń stało się bardziej ostrożne, a każdy przypadek traktowany jest indywidualnie. Ograniczenia w przyznawaniu kredytów na mieszkanie lub dom dla osób z takimi źródłami dochodu oficjalnie ogłosiły ING, Santander, BOŚ Bank i Pekao Bank Hipoteczny. Wciąż jednak większość banków pozwala na zaciągnięcie kredytu na dom lub mieszkanie niezależnie od źródła dochodu.

O udzieleniu kredytu mieszkaniowego decydować może scoring (ocena wiarygodności kredytobiorcy i perspektywy terminowego regulowania przez niego spłat) oraz branża, w jakiej klient funkcjonuje. Niektóre branże – w związku z zastojem gospodarczym związanym z epidemią koronawirusa – traktowane są z dużą ostrożnością, co dotyczy klientów uzyskujących dochody z dowolnego źródła, nawet przy umowie o pracę na czas nieokreślony. To zatem ostatni moment na to, by wziąć kredyt na mieszkanie lub dom niezależnie od branży, w której działamy lub pracujemy.

Uzyskaj kredyt na mieszkanie lub dom. Skorzystaj ze wsparcia eksperta finansowego Home Premium.

Pomagamy uzyskać finansowanie zakupu nieruchomości, nawet w skomplikowanych sytuacjach i w aktualnej sytuacji społeczno-gospodarczej. Zachęcamy, aby skorzystać ze wsparcia naszego eksperta finansowego i dać sobie szansę na wymarzony dom lub mieszkanie.

Dowiedz się więcej

Wkład własny i cena kredytu

Coraz więcej banków przy zaciąganiu kredytu żąda wpłaty tak zwanego wkładu własnego. Został on zwiększony w takich bankach jak ING, PKO BP, Pekao Bank Hipoteczny i BOŚ Banku. Ceny kredytu także idą w górę – już zwiększyły się w mBanku, Pekao SA, Pekao Banku Hipotecznym i BNP Paribas, a wkrótce mogą urosnąć także w pozostałych bankach.

Na szczęście – w związku z sytuacją rynkową – liczne banki wprowadziły opcję zawieszenia spłat, czyli tak zwane wakacje kredytowe. Klient ma możliwość zawieszenia pełnej raty lub jej części kapitałowej na okres od 3 do 6 miesięcy, może się to wiązać jednak z koniecznością zapłaty dodatkowych odsetek za prolongatę. Jest też tutaj i inny haczyk – klient, zawieszając spłatę, będzie miał problem z uzyskaniem kolejnego kredytu w tej samej instytucji.

Część banków – BNP Paribas, Millennium, mBank i PKO BP – wprowadziła także prolongatę ważności decyzji kredytowej. Inne banki być może pójdą w tym samym kierunku.

Zmiany w funkcjonowaniu placówek i czas reakcji banków

Istotną kwestią są związane z epidemią koronawirusa zmiany zasad funkcjonowania placówek bankowych, które pracują teraz krócej i przyjmują mniej klientów. W małych placówkach, z uwagi na konieczność zachowania odległości pomiędzy klientami, często nie ma możliwości obsłużenia więcej niż jednej osoby w jednym czasie. Zapowiada się także na to, że banki zaczną pracować w systemie zmianowym.

Wydłużył się czas rozpatrywania wniosków, sytuacja jednak powoli się stabilizuje ze względu na mniejszą liczbę składanych wniosków kredytowych. Zmieniły się również sposoby sporządzania wpisu do księgi wieczystej – ze względu na niedziałające sądy klient ma możliwość finalizacji wpisu u notariusza lub za pośrednictwem banku.

Ostatni dzwonek na wzięcie kredytu

Wciąż masz szansę otrzymać kredyt mieszkaniowy na korzystnych warunkach – musisz się tylko pospieszyć. Dzięki współpracy z doradcą kredytowym, który spotka się z tobą w biurze firmy lub w innym miejscu, Home Premium oferuje wsparcie w otrzymaniu kredytu na dom lub mieszkanie – masz do wyboru trzy opcje. Pierwszą z nich jest uzyskanie kredytu na najlepszych obecnie warunkach. Kolejną – zrefinansowanie poniesionych nakładów na cele mieszkaniowe z ostatnich miesięcy, w cenie klasycznej hipoteki. Ta opcja może pomóc zachować płynność w tych trudnych czasach. Wreszcie, dla klientów, którzy potrzebują dopłacić do kredytu mieszkaniowego od 10 do 100 tysięcy, możemy zaoferować wsparcie w uzyskaniu kredytu gotówkowego.

Warto pamiętać, że Rada Polityki Pieniężnej obniżyła ostatnio stopy procentowe, dlatego dla klientów, którzy teraz decydują się na zakup, to najlepszy moment na wzięcie kredytu na dom lub mieszkanie, zanim szczególne obostrzenia wejdą w życie we wszystkich bankach. Kredyt hipoteczny to najtańsze źródło finansowania inwestycji mieszkaniowej. Z pomocą dobrego eksperta finansowego, którym dysponuje Home Premium, z pewnością uda się uzyskać kredyt na mieszkanie na najlepszych warunkach – trzeba się tylko pospieszyć i złożyć wniosek jak najwcześniej.

Przeczytaj też: