Infrastruktura wokół domu ma znaczenie

Zorientujmy się, jak poważnie podszedł do niej deweloper. Czy zapewnił na przykład:

  • Dodatkowe zabezpieczenia osiedla, np. bramę wjazdową ze szlabanem,
  • Wygodną drogę wewnętrzną dla osiedla, którą swobodnie wyjedziemy rano do pracy,
  • Dostęp do koszy na śmieci,
  • Zagospodarowanie przestrzeni wspólnych, takich jak plac zabaw dla dzieci.

Rozmiar działki nie tylko na papierze

Jeśli chcemy zamienić mieszkanie w bloku na dom z (nawet niewielkim) ogródkiem, przyjrzyjmy się, jaka będzie realna powierzchnia ogrodu. Czy będziemy go musieli poświęcić na parkowanie samochodu? A także, czy będziemy mogli z ogrodu komfortowo korzystać, bez słuchania rozmów sąsiadów.

Ulokowanie domu lub mieszkania względem stron świata

Które decyduje o tym, jak jasne będą jego pomieszczenia w ciągu dnia.

Odpowiednie oświetlenie mieszkania w dzień wpływa pozytywnie na poziom naszej energii i odpowiedni sen.

Warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób zostały rozplanowane pomieszczenia. Czy przestrzenie, w których będziemy przebywać na co dzień są dzięki temu jasne (na przykład wychodzą na południe)? Oraz gdzie znajdują się pomieszczenia sypialne. Te swobodnie mogą wychodzić na północ czy wschód.

Dopływowi naturalnego światła sprzyjają też duże okna.

Projekt sprzyjający samopoczuciu

  • Jak ciepły będzie ten dom? W jaki sposób ocieplono fundamenty (styropianem, który trzeba będzie wymienić za kilka lat, czy trwalszym i cieplejszym styrodurem?)
  • Jak jasny będzie ten dom? Oprócz lokalizacji względem stron świata, zdecydują o tym też mniejsze lub większe okna oraz wyższe stropy.
  • Jak przestrzenny będzie ten dom? Ile zajmą pokoje, a ile przestrzenie komunikacyjne typu korytarze? Dużo pokoi o niewielkiej powierzchni może rozczarować.
  • Jak wygodny będzie ten dom? Jaki będzie miał rozkład pomieszczeń? Jak szerokie będą korytarze i schody?

Przeczytaj też:

Pospiesz się z kredytem mieszkaniowym!

Pospiesz się z kredytem mieszkaniowym!

Kredyt mieszkaniowy – najpopularniejszy sposób zakupu mieszkań w Polsce – staje się coraz trudniejszy do zdobycia. Sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie – na gorsze dla pożyczających. Dlatego z wzięciem kredytu należy się spieszyć: to ostatni dzwonek, aby otrzymać pieniądze na mieszkanie lub dom na dobrych warunkach.

czytaj dalej
Pokochaj swoje drzewo

Pokochaj swoje drzewo

W ostatnich miesiącach z konieczności częściej siedzimy zamknięci w swoich czterech ścianach, z mniejszym dostępem do zieleni. Ujawniają się przy tym wszystkie wady naszych domów, mieszkań i osiedli, które często są betonową pustynią. Czasem w głębi serca nieco zazdrościmy rodzinie czy znajomym, którzy mają dostęp do ogródków lub nawet balkonów, których w wielu blokach brakuje. To czas, kiedy dobitnie dostrzegamy, jak zieleń lub jej brak wpływa na nasze samopoczucie. A co o tym mówią badacze?

czytaj dalej