Jedno drzewo na mieszkańca

Już jedno drzewo czyni różnicę – potrzebujemy go, by oddychać. Przeciętne drzewo wytwarza rocznie 118 kilogramów tlenu, a przeciętny człowiek potrzebuje go rocznie 176 kilogramów. Mikroklimat pojedynczego drzewa pozwala na chłodzenie i nawilżanie powietrza – duże latem wyparowuje do 450 litrów wody dziennie, a nad trawnikiem pod drzewem temperatura niższa jest o około 10 stopni! To właśnie dzięki temu mechanizmowi letnia różnica temperatur pomiędzy Warszawą a jej zielonymi peryferiami wynosi aż 2 stopnie. Szacuje się, że na każdego mieszkańca miasta powinno przypadać około 50 m2 zieleni.

Zielona ochrona

Drzewa zapewniają ochronę miastom i ich mieszkańcom. Podczas chłodnego okresu roku zatrzymują ciepło poprzez hamowanie wiatru, szczególnie jeśli są gęsto nasadzone. Jeżeli rosną w odległości 2–3 metrów od budynków, tworzą kieszonki powietrzne, które ograniczają ochładzanie ścian, co pozwala obniżyć koszty ogrzewania nawet o 10–12%. Latem drzewa dają cień, chroniąc nie tylko nas, ale i rośliny przed palącym słońcem. Przed wpływem słońca ochraniają także asfalt, co wydłuża trwałość dróg – od 7 do aż 20 lat. Drzewa hamują również hałas, gdyż są naturalną barierą dźwiękochłonną, oraz zatrzymują wodę, zmniejszając ryzyko powodzi w okresie intensywnych opadów.

Pochłanianie zanieczyszczeń

Niewątpliwą zasługą drzew jest pochłanianie zanieczyszczeń i pyłów zawieszonych w atmosferze, w tym toksycznych tlenków siarki i metali ciężkich. W ciągu sezonu wegetacyjnego średniej wielkości drzewo neutralizuje toksyczne składniki spalin ze 130 kilogramów benzyny! Drzewa pochłaniają także nieprzyjemne zapachy i zastępują je przyjemniejszymi. Żywopłoty zatrzymują spaliny, zmniejszając o 80% zanieczyszczenie gleb. Drzewa i krzewy działają zatem jako samoodnawiający się biologiczny filtr, oczyszczany przez deszcz.

Przyjemność i dobre samopoczucie

Oprócz swych oczyszczających i ochraniających funkcji, zieleń daje przyjemność i poprawia samopoczucie. To miejsce życia owadów i ptaków, które miło jest obserwować. Właściwie dobrane gatunki i odmiany roślin wydobywają i podkreślają urodę architektury i kształtują poczucie estetyki. Patrzenie na kwiaty i zmiany kolorów liści drzew oraz krzewów w różnych porach roku to prawdziwa przyjemność dla oczu. Zieleń ma bezpośredni wpływ na samopoczucie dzięki fitoncydom (tzw. roślinnym antybiotykom) i olejkom eterycznych drzew iglastych, które wpływają również na zdrowie, ułatwiając oddychanie i działając bakteriobójczo.

Warto mieszkać w zielonej okolicy

Odczuwamy większe zadowolenie z życia, jeśli w naszej okolicy znajdują się parki i ogrody. Gdy przenosimy się w bardziej zielone obszary, nasze zdrowie psychiczne i nastrój szybko się poprawia, a poziom agresji spada – szacuje się, że u mieszkańców osiedli wielorodzinnych obsadzonych drzewami jest on nawet o 52% niższy. Zieleń daje możliwość aktywnego i biernego wypoczynku, co wspomaga zacieśnianie się więzi rodzinnych i kontaktów społecznych.

Również w dzisiejszych czasach – kiedy pracujemy głównie zdalnie – możliwość wyjścia do parku lub ogrodu to szansa na szybki wypoczynek i regenerację. Według badań 34% z kupujących nieruchomości zwraca uwagę na bliskość terenów zielonych. Czy jesteś wśród nich także i ty? Warto rozważyć zamieszkanie w okolicy pełnej zieleni, gdyż znacząco poprawia to komfort życia, samopoczucie i zdrowie.

Źródła:

Przeczytaj też:

Pospiesz się z kredytem mieszkaniowym!

Pospiesz się z kredytem mieszkaniowym!

Kredyt mieszkaniowy – najpopularniejszy sposób zakupu mieszkań w Polsce – staje się coraz trudniejszy do zdobycia. Sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie – na gorsze dla pożyczających. Dlatego z wzięciem kredytu należy się spieszyć: to ostatni dzwonek, aby otrzymać pieniądze na mieszkanie lub dom na dobrych warunkach.

czytaj dalej
Metr (kwadratowy) metrowi nie równy

Metr (kwadratowy) metrowi nie równy

Wiemy już, że proces zakupu domu lub mieszkania nie należy do najprostszych zadań, z którymi mierzymy się w życiu.
Naturalne jest to, że tak kupujący, jak i sprzedający, szukają różnych dróg, które ułatwią im poruszanie się między ofertami.

czytaj dalej