Funkcjonujący od 1 lipca 2023 r. rządowy Program Pierwsze Mieszkanie ma na celu stworzenie warunków i mechanizmów rynkowych służących zaspokojeniu wciąż dużych potrzeb mieszkaniowych Polaków. W ramach Programu Pierwsze Mieszkanie dostępne są dwie drogi uzyskania takiej pomocy. Dowiedz się więcej, jak może wesprzeć Twoje pierwsze mieszkanie program PPM.
Niedobór lokali mieszkalnych w Polsce jest szacowany na ok. 2 mln, co pozwala szacować, że bez własnego lokum jest nawet 5 mln Polaków. Program rządowy Pierwsze Mieszkanie ma być odpowiedzią na ten deficyt, a także wsparciem dla młodych ludzi w tych niełatwych rynkowych realiach.
Pierwsze Mieszkanie – od kiedy działa
Przepisy ustawy regulującej funkcjonowanie Programu Pierwsze Mieszkanie obowiązują od soboty 1 lipca 2023 r., a od 3 lipca (poniedziałku) jest możliwość składania wniosków na produkty oferowane przez ten program.
Program rządowy Pierwsze Mieszkanie – dla kogo jest przeznaczony
Kompleksowy Program Pierwsze Mieszkanie jest z założenia adresowany do młodych ludzi, przed ukończeniem 45. roku życia. W ramach programu mogą oni skorzystać z dwóch ścieżek, które ułatwiają nabycie własnego „M”.
Na Program Pierwsze Mieszkanie składają się:
- Bezpieczny Kredyt 2%,
- Konto mieszkaniowe.
O Bezpiecznym Kredycie 2% pisaliśmy więcej w artykule na jego temat, warto jednak tylko wspomnieć, że jest to oferta, która daje singlom, singlom z dziećmi, małżeństwom oraz parom nieformalnym ze wspólnymi dziećmi, możliwość uzyskania kredytu na zakup lokalu mieszkalnego z dopłatą do rat przez pierwsze 120 miesięcy. Bezpieczny Kredyt 2% pozwala na obniżenie oprocentowania hipoteki w znaczącym stopniu, do poziomu (upraszczając) 2% plus marża banku.
Z kolei Konto mieszkaniowe to rozwiązanie dla tych, którzy nie są jeszcze zdecydowani na zakup mieszkania i dopiero planują ten krok. Co do zasady, Konto mieszkaniowe, jakie tworzy Program Pierwsze Mieszkanie, to rachunek oszczędnościowy w banku komercyjnym, tym jednak różniący się od „zwykłym” rozwiązań, że oferujący premię (zależną od inflacji lub wzrostu ceny mieszkań) za regularne, systematyczne gromadzenie środków na cel mieszkaniowy. Konto mieszkaniowe, jakie tworzy Program Pierwsze Mieszkanie, od kiedy został uruchomiony, z założenia musi być prowadzone przez minimum 3, a maksymalnie przez 10 lat. Wspomniana premia jest określona przez przepisy i może wynieść o 1 do 15%. Co więcej, Konto mieszkaniowe daje dodatkowe benefity, takie jak np. brak podatku od zysków kapitałowych oraz prowizji i opłat za jego prowadzenia. Jedynie przy wypłacie premii potrącany jest 1% kwoty, którą pobiera bank za obsługę transakcji.
Rządowy Program Pierwsze Mieszkanie – warunki do spełnienia
Obydwa rozwiązania, które ustanawia Program Pierwsze Mieszkanie, są skierowane do ludzi młodych i nieposiadających wcześniej prawa do lokalu mieszkalnego (z kilkoma dopuszczonymi wyjątkami, jak np. dziedziczenie mniej niż 50% udziałów w nieruchomości mieszkalnej).
Podstawowe warunki, jakie ustanawia Program Pierwsze Mieszkanie to:
- wiek w dniu wnioskowania o Bezpieczny Kredyt 2% lub zakładania Konta mieszkaniowego – mniej niż 45 lat,
- Konto mieszkaniowe jest przeznaczone dla osób, które ukończyły 13. rok życia, a nie przekroczyły 45 lat (w dniu zawierania umowy z bankiem o prowadzenie konta),
- posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej (kredyt 2%),
- przed podpisaniem umowy brak prawa własności do lokalu mieszkalnego (także spółdzielczego) lub domu jednorodzinnego; są jednak od tej zasady odstępstwa.
W przypadku konta mieszkaniowego zakładający je może posiadać prawo własności (także spółdzielcze) do najwyżej jednego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, jeśli powierzchnia tychże nie przekracza:
- 50 m2 i zamieszkuje je (zamieszkiwał) z dwojgiem dzieci,
- 75 m2 i zamieszkuje je (zamieszkiwał) z trojgiem dzieci,
- 90 m2 i zamieszkuje je (zamieszkiwał) z czworgiem dzieci.
W przypadku pięciorga i więcej dzieci nie obowiązuje limit dotychczas wykorzystywanej powierzchni.
Program Pierwsze Mieszkanie – łączenie produktów
Należy wspomnieć, że zarówno Bezpieczny kredyt 2%, jak i Konto mieszkaniowe, jak ustanawia Program Pierwsze Mieszkanie, mogą być łączone – nie ma przeciwwskazań, aby posiadać i korzystać z obu. Natomiast wcześniejsze uczestnictwo w programie Mieszkanie dla Młodych (w latach 2014-2018) wyklucza możliwość partycypacji w PPM.
Pierwsze mieszkanie – darmowa pomoc w wyborze
Program rządowy Pierwsze Mieszkanie to atrakcyjna oferta, z której – gdy spełnia się wymogi – warto skorzystać. Dobrze jest tę decyzję o przystąpieniu do PPM skonsultować z ekspertem, który doradzi najlepsze kroki, przeprowadzi przez proces wnioskowania o kredyt 2% lub zakładania Konta mieszkaniowego oraz wesprze od A do Z, a w zasadzie od A do M.
Uzyskaj kredyt na pierwsze mieszkanie lub dom. Skorzystaj ze wsparcia eksperta finansowego Home Premium.
Pomagamy uzyskać finansowanie zakupu nieruchomości, także w formule programu „Bezpieczny Kredyt 2%”. Jeśli potrzebujesz wsparcia lub porady eksperta finansowego, możemy Ci pomóc. Skontaktuj się z nami, by poznać możliwości uzyskania kredytu na wymarzone mieszkanie lub dom!